Cliinly - Ny SaaS software til rengøringsbranchen - giver kunderne komplette tilbud på 10 sekunder! Automatiserer hele rengøringsfirmaets tilbuds- og faktureringproces. 450 udviklingstimer - 100% automatiseret, så den kræver INTET manuelt arbejde.

Ansatte
Under 5
Flytbarhed
Kan flyttes
Region
Midtjylland
Gem annonce
💰 Lav en månedsløn på 120.000 kr ved blot 1(!) salg om ugen! 💰 Cliinly forvandler rengøringsfirmaers hjemmeside til en komplet SaaS platform, som giver kunderne færdige tilbud på 10 sekunder!

🚨🚨🚨☝🏼
SE KOMPLET VIDEOGENNEMGANG AF PLATFORMEN I TOPPEN AF ANNONCEN
(Kan også ses på Youtube her: https://youtu.be/5kjFuDIgTfM)
🚨🚨🚨☝🏼

Forestil dig, at en potentiel kunde lander på en rengøringsvirksomheds hjemmeside en søndag aften kl. 22, udfylder en kedelige formular og beder om et tilbud på rengøring.

“Vi vender tilbage inden for 24-48 timer.”

Ja, det kan godt ske, men det kan jeg sgu ik vente på, tænker kunden og er ude af døren igen.

Det er desværre det typiske scenarie på rengøringsfirmaernes hjemmesider i dag 😴

Men det skal der laves om på og derfor har jeg bygget en komplet løsning til seriøse rengøringsvirksomheder, som vil automatisere deres tilbuds- og faktureringsproces og få flere kunder.

Softwaren bliver bygget direkte ind på den eksisterende hjemmeside og forvandler en helt traditionel hjemmeside, til en fuldblods tilbudsgenerator og leadmagnet.

Det tager 2 min at integrere softwaren på rengøringsfirmaets hjemmeside og det kræver ingen teknisk snilde. Jeg har netop bygget det, så det er total idiotsikret og ligetil.

Fremover vil det give kunderne et komplet tilbud på under 10 sekunder 👇🏼

✔️ Tast adresse
✔️ Vælg type af rengøring
✔️ Få pris med det samme – og book online

Alle tilbud ryger direkte ind i en backend, hvor man:

👉🏼 Har komplet overblik over alle tilbud
👉🏼 Automatisk opfølgning på tilbud
👉🏼 Kan se når kunden accepterer tilbud
👉🏼 Oprette faktura i Dinero med ét klik

Og hvad får rengøringsfirmaerne så ud af at bruge Cliinly?

✅ Servicerer kunder mens de er varme på få sekunder
✅ En tilbudsmaskine, der kører 24/7 - også udenfor åbningstid, i ferier osv.
✅ Et system, der sparer dig tid og vinder dig kunder helt automatisk

Man kan også lave samarbejde med marketingbureau, så man kan sælger en marketingpakke med, som sender nye kunder ind på rengøringsvirksomhedens hjemmeside.

FORRETNINGSMODEL

Platformen er avanceret og der er brugt 450 udviklingstimer på den. Skulle man ud og have udviklet den hos et bureau, så ville det koste 300-400.000 kr.

Derfor ser man heller ingen rengøringsvirksomheder have sådan et lækkert setup i dag, for det er alt for dyrt at bygge - med mindre man sælger den samme platfrom til en hel branche 😉

Cliinly er bygget, så den kan bygges ind på rengøringsfirmaernes eksisterende hjemmeside, så den "smelter sammen" med deres hjemmeside. Der er brugt rigtig lang tid på at lave det rigtig lækkert og så det spiller sammen med deres eksisterende hjemmeside.

En ny professionel hjemmeside i dag koster typsik 25-50.000,- så tanken var, at tilbyde Cliinly her til en skarp pris og så sælge den til hele branchen.

Der kan fx laves 2 pris modeller:

Engangskøb af platformen - 29.900 kr
Licens model, hvor kunden betaler 995 kr / md. for at benytte platformen.

Der er 5.760 rengøringsfirmaer i Danmark pt og alene i dag d. 1/7, er der opretter 10 nye rengøringsfirmaer.

Fælles for alle er, at de har en alm. kedelig kontaktformular, hvor kunden kan taste oplysninger og bliver så kontaktet indenfor 24-48 timer.

Så der er altså MANGE at sælge den her platform til og man kan trække lister over alle rengøringsfirmaer og så er det bare at starte fra en ende af.

Hvis et rengøringsfirma bruger bare 1 time om dagen på tilbud og eller fakturering, så kan de med Cliinly spare 100.000 kr om året - og mange firmaer bruger væsentlig længere tid hver dag. Ofte har de medarbejdere, som sidder og laver det arbejde manuelt. Her vil de kunne spare rigtig mange penge ved at bruge Cliinly.

INTJENINGSMULIGHEDER

Cliinly er sat til en skarp pris på 149.000 kr - det vil sige, at der kun skal lukkes 5 (!) kunder, så er investeringen tjent hjem.

Hvis man ikke selv er den føste sælger, så kan man ansætte en sælger fra Dag 1 og give ham / hende fx 10.000 kr pr. solgt platform og så beholder man selv 19.900 kr for hvert salg.

Kan denne sælger så lukke bare én kunde om ugen - på 37 timer! Så tjener sælgeren 40.000 kr / md. og du tjener 160.000 kr / md.

Denne model kan selvf tilpasses som man ønsker det, men det ville ihvertfald være overkommeligt, at lave en fornuftig indtjening begge to, eller hvor mange sælgere man nu ønsker at have på, hvis man vælger den model.

Hvis man vælger licens / abonnement modellen - man kan snildt kombinere de to - så får man jo tilbagevendende indtægt.

Hvis man lukker fx 50 kunder, så tjener virksomheden 50 * 995 = 49.750 kr / md. svarende til 597.000 kr / året.

Ved en SaaS platform, så værdisætter man ofte ved at gange årsoverskuddet med en faktor 4-5 stykker, da stort set al indtjening går på bundlinjen - specielt, når denne SaaS er automatiseret og ikke kræver manuelt arbejde.

Det vil sige, at når man har lukket de første 50 kunder, så har man en virksomhed, som kan sælges for 597.000 * 4-5 = 2,4 - 3 mio. DKK.

Men det kommer jo helt an på, hvordan man vælger at gøre det.

Økonomiske nøgletal

Virksomheden er udviklet og klar til lancering, men endnu ikke i drift - så der er ingen historiske tal. Men lad mig give dig potentialet:
Markedsstørrelse:

- 5.760 rengøringsfirmaer i Danmark i dag
- 10 nye oprettes dagligt
- Alle har kedelige kontaktformularer der taber kunder og bruger en masse manuelle timer på at lave tilbud og fakturere

Indtjeningspotentiale:

- Salgspris: 29.900 kr (engangskøb) eller 995 kr/md (licens)
- Kun 5 salg skal til for at tjene investeringen hjem
- Ved 50 licenskunder: 597.000 kr/år i tilbagevendende indtægt
- SaaS-virksomheder værdisættes typisk til 4-5x årlig indtægt

Omkostninger:

- Platform er færdigudviklet (450 timer = 300-400.000 kr værdi)
- Næsten ingen løbende omkostninger - det hele kører automatisk
- Kan drives af én person eller med sælgere på provision

ROI-eksempel:
En sælger på 10.000 kr provision kan tjene 40.000 kr/md ved bare ét salg om ugen, mens du beholder 19.900 kr pr. salg. Det er 160.000 kr/md til dig ved minimal indsats.

Produktet

Cliinly løser et kæmpe problem for rengøringsfirmaer - at de mister kunder fordi de ikke kan give tilbud med det samme.

I dag udfylder en kunde en kedelig kontaktformular og får besked om "vi vender tilbage inden for 24-48 timer". Men hvem gider vente på det? Kunden er ude af døren igen.

Cliinly bygges direkte ind på rengøringsfirmaets eksisterende hjemmeside og forvandler den til en tilbudsmaskine. Kunden taster sin adresse, vælger type rengøring og får et komplet tilbud på under 10 sekunder - og kan booke med det samme.

Alt kører automatisk: systemet finder kundens ejendom, trækker data fra BBR, laver tilbuddet og sender det direkte til firmaets backend. Ingen manuel behandling. Firmaet får flere kunder, sparer tid på tilbud og fakturering, og har en salgsmaskine der kører 24/7 - også i ferier og weekender.

Markedsføringskanaler

Virksomheden er klar til lancering, så markedsføringen er endnu ikke startet - men strategien er klar og simpel.
Target-kunder:

- 5.760 rengøringsfirmaer i Danmark
- Kan trækkes komplette lister med kontaktinfo på alle

Salgskanaler:

- Direkte salg: Ring/mail til rengøringsfirmaer fra listen
- LinkedIn outreach: Kontakt indehavere og direktører
- Lokale rengøringsvirksomheder
- Mund-til-mund: Første kunder bliver ambassadører

Online tilstedeværelse (skal oprettes):

- Simpel landingside med demo-video
- LinkedIn profil til B2B networking
- Eventuelt Google Ads på "rengøring software" og lignende

Fordelen ved B2B-salg:
Det er ikke forbrugere der skal lokkes - det er erhvervsdrivende som kan regne ud hvad 100.000 kr i tidsbesparelse om året er værd. Et enkelt møde eller demo kan lukke et salg.
Salgscyklussen er kort, da produktet løser et åbenlyst problem som alle rengøringsfirmaer har.

Omkostninger

Cliinly er udviklet og den bygges ind på rengøringsfirmaernes hjemmeside, så der er ingen driftomkostninger for ejeren, for at drive selve platformen.

Aktiver

Der er ingen fysiske aktiver i denne virksomhed - og det er faktisk en stor fordel.
Hvad du får:

- Komplet SaaS platform (450 udviklingstimer investeret)
- Kildekode og alle rettigheder til softwaren

Virksomhedens historie

Jeg har de sidste 10 år levet af, at bygge og sælge software, online platforme, SaaS mv.

Min force er, at finde huller og udfordringer i nichebrancher, som jeg kan se kan forbedres og optimeres.

Jeg drives af at skabe - og bestemt ikke sælge eller drifte virksomheder, så derfor bygger jeg virksomhederne, så de er klar til salg og så overlader jeg roret til en kommende køber, som brænder mere for at drifte, sælge og vækste virksomheden, end jeg gør.

Rengøringsbranchen her er overset og har ikke fornyet sig de sidste MANGE år, derfor er den super attraktiv, da den, ligesom mange andre brancher, står overfor at skulle digitaliseres og det er her den kommende ejer af Cliinly har alle muligheder, da man har en nytænkende og unik platform, som man nu kan tilbyde rengøringsbranchen, så de kan servicere deres kunder på 10 sekunder og de kan samtidig spare mange manuelle timer på tilbuds- og fakturahåndtering.

Markedet

Der findes 5.760 rengøringsvirksomheder i Danmark og fælles for dem alle er, at de er i en branche, som ikke har fornyet sig i MANGE år.

Nu kan de for et relativt lille beløb, vinde flere kunder og spare en masse tid på administrativt arbejde og spare ofte flere hundrede tusinde om året. Det gør Cliinly til en No Brainer i branchen.

Mig bekendt, så er der ingen, som tilbyder sådan en software her til rengøringsbranchen - selvom branchen skriger efter en sådan løsning. Branchen er kæmpe stor, så der er nok at gå igang med de næste mange år.

Stærke sider

Vi er de eneste med denne løsning. Mens alle andre stadig bruger kedelige kontaktformularer, har vi bygget fremtidens salgsmaskine til rengøringsbranchen.

Teknisk overlegenhed:

- 450 udviklingstimer investeret (værdi: 300-400.000 kr)
- Automatisk dataudtræk fra BBR
- Øjeblikkelige tilbud på 10 sekunder
- 100% automatiseret - kræver ingen manuel behandling
- Bygges ind i eksisterende hjemmesider

Forretningsmodel:

- Lav price point (29.900 kr) vs. kæmpe værdi (100.000+ / år)
- SaaS-model giver tilbagevendende indtægt (hvis licens / abb. model eller kombination)
- Næsten ingen løbende omkostninger
- Kan skaleres uden ekstra udvikling

Muligheder:

- 5.760 potentielle kunder i Danmark alene
- 10 nye firmaer dagligt
- Mulighed for samarbejder med marketingbureauer og webdesignere

Strategi

Sælg selv og behold 29.900 kr pr salg.

Overvej at ansætte sælger(e) og giv dem fx 10.000 kr pr salg og behold 19.900 kr selv pr. salg.

Samarbejder med stategiske partnere; marketingbureauer, webdesignere mv., som får fx 10.000 kr pr løsning de sælger.

Vision

Rengøringsbranchen skal digitaliseres, men det er den ikke blevet endnu.

Et realistisk mål ville være at tage 10% af markedet, svarende til 570 rengøringsfirmaer.

Det vil svare til 570 * 29.900 = 17.043.000 kr

Hvis man lukke fx 200 kunder på licens / abb. model, så svarer det til 200 * 995 = 199.000 kr / md. (2,4 mio / år).

Mulighederne er mange.

Ideel køber

En iværksætter eller erfaren sælger der tænder på B2B-salg og kan se potentialet i at komme først ind på et uopdaget marked.

Du er måske:

- Erfaren sælger der vil have din egen forretning
- Iværksætter der leder efter næste projekt
- IT-person med forretningssans
- Marketingbureau der vil udvide med software-salg
- En der har netværk i rengøringsbranchen

Det kræver ingen teknisk erfaring, at drive Cliinly, da den er 100% automatiseret og når den først kører, så passer den sig selv.

Cliinly er jo også uafhængig af lokation, så den kan drives fra hvor man ønsker det og den kan snildt drives ved siden af et eksisternede job, hvis man er mest tryg ved det til en start, indtil man har haft de første salg.

Den kan også drives om aftenen, når ungerne er puttet osv. Så den er oplagt for mange forskellige typer.

Opstartshjælp

Jeg har levet af at bygge og sælge online koncepter, SaaS mv i 10 år, så jeg har jo kun interesse i at behandle køberne til mine ting godt.

Jeg er meget fleksibel og kun en SMS, opkald eller mail væk og klar til at hjælpe.

Man bliver ikke overladt til sig selv, når man handler med mig - man skal kunne handle med ro i maven :)

Jeg er selvfølgelig behjælpelig med sparring osv, hvis man måtte ønske det.

Sælger tilbyder finansering

Finansiering udbetaling:
100.000 DKK
Finansiering løbetid:
12 måneder
Finansiering renter:
10 %
Brug for rådgivning omkring køb eller salg af virksomhed?
Få hjælp af en virksomhedsmægler

Ekstra information

Visninger:
451

Sælger kontaktet:
6

Følger annoncen:
3

Annonce id-nummer:
39235

Årsag til salg:
Andet

Annonce oprettet den:
02-07-2025
Udbudspris 129.000 DKK