Virksomheden er solgt
Sidste udbudspris var 20.000 DKK

Søg lignende virksomheder

Webshop med fotogaver sælges

Ansatte
Ingen
Flytbarhed
Kan flyttes
Gem annonce
www.dinfotogave.dk

Jeg sælger min webshop Din Fotogave – en personlig gavebutik med fokus på fotoprodukter. Webshoppen er bygget i WooCommerce og klar til at blive overtaget af en ny ejer, der vil tage den videre.

Det medfølger i salget:
• Fuldt opsat WooCommerce-webshop
• Oplæring/overdragelse efter aftale
• Mailingliste med eksisterende kunder
• Instagram-profil og Facebookside
• Produktbilleder
• Vareprøver

Årsag til salg: Jeg har fået nyt fuldtidsarbejde og har ikke længere tiden til at drive shoppen.

Det er en oplagt mulighed, hvis du vil overtage et færdigt setup og slippe for opstartsfasen. Du kommer hurtigt i gang og kan tilpasse konceptet efter dine egne idéer og målgruppe.

Denne virksomhed har en dropshipping aftale Det betyder at man ikke selv har varer på lager men de bliver afsendt direkte fra leverandøren når man modtager en ordre.

Økonomiske nøgletal

I den aktuelle periode har virksomheden opnået et bruttosalg på 1.436.388,13 DKK, svarende til et gennemsnitligt månedligt bruttosalg på 17.305,88 DKK.

Nettoomsætningen for perioden udgør 1.245.225,84 DKK, hvilket giver en gennemsnitlig månedlig nettoomsætning på 15.002,72 DKK.

I alt er der blevet godkendt 3.009 ordrer, med 4.630 købte varer.

Overskud før skat: 0 DKK

Produktet

På dinfotogave.dk kan man bestille personlige fotoprodukter, hvor kunder kan få deres egne billeder eller designs trykt på alt fra kopper, puder og tæpper til sengetøj og meget mere. Det er den oplagte gaveidé til jul, fødselsdag eller enhver anledning, hvor man vil give noget unikt og personligt.

Markedsføringskanaler

Facebook
www.facebook.com/dinfotogave (6500 følgere)

Instagram
www.instagram.com/dinfotogave (280 følgere)

Nyhedsbrev
Google

Omkostninger

- Vareindkøb
- Annoncering
- Domain/e-mail
- Drift og Hosting - 375 euro pr. måned
- E-mærket
- Betalingsløsning

Aktiver

Der er nogle vareprøver, som følger med og en række produktbilleder

Markedet

Virksomheden opererer på markedet for personlige gaveartikler og fotoprodukter, som er i vækst i Danmark.

Købekraften i målgruppen er stabil og stigende – især i takt med at flere forbrugere vægter personlighed og betydning højere end masseproducerede varer. E-handlen vokser fortsat, og tendenser som bæredygtighed og åbner nye muligheder for differentiering.

Der findes ikke en præcis opgørelse over markedets samlede omsætning i Danmark alene, men globalt er markedet for personaliserede produkter anslået til at runde over 30 mia. USD i 2025, med en årlig vækstrate på omkring 9-10 % (kilde: flere markedsanalyser).

Stærke sider

Virksomheden er en køreklar og gennemtestet forretning med en velfungerende drift og en eksisterende kundebase. Forretningsmodellen er gennemprøvet, med mange gennemførte ordrer.

Vi skiller os ud ved at tilbyde personlige fotoprodukter af høj kvalitet, som skaber stor kundetilfredshed og loyalitet. Sortimentet omfatter populære gaveartikler som kopper, puder, tæpper og sengetøj med personlige tryk – produkter, der er efterspurgt hele året, men især op til højtider som jul og konfirmation.

Virksomheden er godt positioneret med stærke processer, et gennemarbejdet setup og eksisterende markedsføring, hvilket gør det nemt for en ny ejer at overtage og videreudvikle forretningen uden større investeringer i opstart.

Muligheder
Der er fortsat gode vækstmuligheder gennem øget markedsføring, samarbejder med influencers, udvidelse af produktsortimentet, hvilket giver en ny ejer et solidt grundlag for videre vækst.

Strategi

Strategien har indtil nu været fokuseret på en effektiv og overskuelig drift, hvor kundeservice og produktkvalitet har været i centrum fremfor massiv markedsføring og hurtig skalering. Det har efterladt et betydeligt uudnyttet vækstpotentiale.

Der er oplagte muligheder for vækst gennem øget online synlighed, målrettet markedsføring, samarbejder med influencers og udvidelse af sortimentet. Derudover er der uforløst potentiale i B2B-segmentet, f.eks. inden for firmagaver eller partnerskaber med kunstnere og designere.

Virksomheden drives udelukkende online og uden fysisk butik, hvilket giver stor driftsmæssig fleksibilitet. Det gør forretningen velegnet både som deltidsprojekt – eller som et strategisk opkøb til en eksisterende portefølje.

Ideel køber

Den ideelle køber er en person med interesse for e-handel, gaveartikler og/eller personlig design – gerne med flair for kundeservice, visuel branding eller online markedsføring. Virksomheden egner sig både til en soloprenør, der ønsker en fleksibel hverdag med mulighed for at arbejde hjemmefra, eller som et supplement til en eksisterende webshop med lignende produkter.

Driften er allerede godt struktureret, så det kræver ikke specialviden at komme i gang. Med det rette engagement kan virksomheden drives på deltid, men der er også potentiale for vækst, hvis en ny ejer ønsker at investere mere tid i markedsføring og produktudvikling.

Opstartshjælp

Hjælp til overlevering og opstart tilbydes efter aftale.

Brug for rådgivning omkring køb eller salg af virksomhed?
Få hjælp af en virksomhedsmægler

Ekstra information

Visninger:
591

Sælger kontaktet:
9

Følger annoncen:
4

Annonce id-nummer:
39089

Årsag til salg:
Andet

Annonce oprettet den:
30-04-2025
Udbudspris 20.000 DKK