Denne annonce er inaktiv.
Søg på lignende virksomheder

Få besked hvis annoncen bliver aktiv

Opret en søgeagent og få en e-mail, når en relevant virksomhed kommer til salg

Webshop med fælge til biler

Ansatte
Under 5
Flytbarhed
Kan flyttes
Region
Hele landet
Gem annonce
Fedeste og mest populære fælgmærker

En af Danmarks absolut flotteste sites med salg af fælge og dæk B2C, direkte til forbrugerne. Drop-shipping uden behov for lager, da der sendes direkte til Hr. og Fru Hansen fra grossister og fabrikker.
Flere repræsentationer egnet til salg via andre forhandlere.
Stort uopdyrket potentiale, herunder konverteringsoptimering og SEO.
Ny pris ... sælges p.g.a. jobskifte.

Salget er åbnet/udvidet med montering af dæk for kunderne - sker oftest ved indkøb af "kompletsæt" hos leverandørerne, men har vist sig også at være en god idé at hjælpe kunder, der eksempelvis køber amerikanske fælge i shoppen. Derfor nu egne indkøbsaftaler med GoodYear, Continental og Yokohama.

Omsætning i marts måned 2011: 180.000,- kr og i april måned over 200.000,- på de første 14 dage. Første halvår af 2011, samlet omsætning ca. 700.000,- DG i snit 25 %. Statistik omkring besøg/dag, snitordre m.v. er der fri adgang til.

Ingen regnskaber, da selskabet har flere aktiviteter, og disse er ikke udskilt/specificeret.
Forventet omsætning i 2011 ca. 1,3 mio. dkk med en DG på 25 %.

Varelager på 10.000 kr. inkluderet i prisen Sælger tilbyder at få varelager med som en del af udbudsprisen.

Konkurrence

Konkurrencen er på dette marked er, som på så mange andre, til stede og du skal være vågen, vaks og god til at pleje dine kontakter, kunder og dem, der henvender sig til dig.

Jeg selv er "gammel" servicemand og sælger indenfor serviceydelser, så jeg er helt skarp på, at få fulgt op på kunder, der beder om tilbud og sender billeder m.m., så jeg altid gør en god lille forskel.

Kan anbefale opsætning/opstart af nyhedsbrev ... evt. autoresponder.

Ideel køber

Hvis du arbejder i branchen med autotilbehør/-udstyr eller brænder og har interesse for biler, hvis du gerne vil servicere andre, give gode råd omkring flotte fælge, dæk og kompletsæt, så er mulighederne store og tilbuddet lige foran dig.

Du behøver ikke ud at lede efter fælgmærker. Alle markedets mest værdifulde mærker er repræsenteret, og butikken sælger fælge igen i morgen.
Du har ikke behov for lager og skal ikke være lagerførende. Det lager, jeg har skyldes opkøb af dæk i partier og på tilbud, så jeg kan tjene på særlige monteringer og der er alene varelager indenfor Continental og i størrelser, som går hele tiden ... 17, 18 og 19".
Det begrænsede lager følger med i handelen.

Stort potentiale for etablering af forhandlernetværk på kendte brands, som denne forretning har forhandlinger af.

Opstartshjælp

Jeg hjælper gerne med det, der skal til, så er du oppe at køre på få dage ...

Brug for rådgivning omkring køb eller salg af virksomhed?
Få hjælp af en virksomhedsmægler

Ekstra information

Visninger:
5214

Sælger kontaktet:
70

Følger annoncen:
9

Annonce id-nummer:
10864

Årsag til salg:
Ikke oplyst

Annonce oprettet den:
21-01-2011
Udbudspris 290.000 DKK