Denne virksomhed er ikke længere til salg. Søg på lignende virksomheder

Opret en søgeagent og få en e-mail, når en relevant virksomhed kommer til salg

Førende virksomhed med online salg i Outdoor branchen

Ansatte
Under 5
Flytbarhed
Kan flyttes
Gem annonce
Online salg af havkajak

Unikt designet webshop kombineret med fleksibelt fysiske koncept indenfor det aktive udeliv.
Virksomheden har eksisteret i 10 år og har haft omsætning og overskud alle år.

Meget kendt og unikt navn i branchen - kendt for god service og rådgivning, som altid har været varemærket. Virksomhedsnavnet og domæner sælges med og kan bruges til en meget bred vifte af produkter og er ikke produkt og branche specifik.

Webshop benyttet til både salg af produkter, udlejning, events og kursusaktivitet, men er yderst velegnet til udelukkende online salg af produkterne.

Meget omfattende modelprogram fra verdens førende producenter af produkter til voksende marked på globalt plan.
Eneste forhandler i Danmark, der satser udelukkende på disse produkter.

Meget begrænset nødvendigt lager, da producenterne er lagerførende til hurtig levering - få produkter nødvendige til fremvisning,.

Kan nemt overføres til andre typer produkter og kan udvides ubegrænset og kan nemt flyttes.

Betalingssystem til kreditkort medfølger. Meget nem administration af shoppen.

2500 på kundelisten - private og erhverv - og til nyhedsbreve.

Unikt firma- og domænenavn .dk og .com og alle grafiske filer til logoer etc.
Webshop designet og forberedt til dansk, engelsk og fransk sproglag og kan nemt udvides til flere sprog.

SEO optimeret og ligger højt på Google.

Facebook og Google+ side medfølger.

Hjælp til opstart og indkøring.

Månedlig unikke besøgende: 5.000 i højsæsonen

Antal modtagere af nyhedsbreve: 2.500

Shopsystem: Dandomain

Unikt indhold: Ja

Kan leverandøraftaler overtages: Ja

Hvordan lagerføres produkterne: Primært hos producent til hurtig levering/produktion, få nødvendige produkter til fremvisning

Inventar på 25.000 kr. inkluderet i prisen Sælger tilbyder at få inventar med som en del af udbudsprisen

Konkurrence

Konkurrencesituationen har været meget større i kajakbranchen, men har fundet et mere naturligt leje med plads til alle. Virksomheden har et unikt koncept med en kombination af online salg af produkter samt rådgivning og fysisk tilstedeværelse.
Et meget fleksible koncept gør også at man kan operere i hele landet og er ikke begrænset af et specifikt fysisk sted. Man kan nemt komme til kunderne, hvor de er.

Ideel køber

Den ideelle køber er en person, der også brænder for et aktivt udeliv og som muligvis også ror i kajak, men slet ingen forudsætning, men skal være god til at vejlede og rådgive, hvis konceptet med havkajak skal videreføres.
Der er eksterne partnere tilknyttet for at udbyde events og kurser, men kan sagtens videreføres uden denne del - kun med online salg.
Som nævnt kan virksomheden nemt omdannes eller kombinere til at indeholde andre typer produkter og ydelser. Webshop, firmanavn og domæne gør forretningen meget anvendelig indenfor rigtig mange områder - meget andet end kajakker og udstyr.

Opstartshjælp

Der er mulighed for hjælp til overdragelse, opsætning til nye brugere, samt rådgivning og vejledning i hele konceptet og i produkterne.
Alt grafisk arbejde med logoer, tilrettede billeder - produkt og stemningsbilleder - kataloger, brevpapir etc. overdrages ligeledes for at komme hurtigt igang.

Brug for rådgivning omkring køb eller salg af virksomhed?
Få hjælp af en virksomhedsmægler

Ekstra information

Visninger:
3280

Sælger kontaktet:
7

Følger annoncen:
2

Annonce id-nummer:
20875

Årsag til salg:
Ikke oplyst

Annonce oprettet den:
08-10-2014
Udbudspris 200.000 DKK