Denne annonce er inaktiv.
Søg på lignende virksomheder

Få besked hvis annoncen bliver aktiv

Opret en søgeagent og få en e-mail, når en relevant virksomhed kommer til salg

Salg af anparter i dansk møbelvirksomhed

Ansatte
Under 5
Flytbarhed
Ikke flytbar
Gem annonce
Helst til en branchekendt person(er)

Dansk Møbeldesign som spås stort potentiale af pressen og forhandlere, sælger ud af anparter, for at opnå større vækst. Virksomheden startede salg til forhandlere i DK pr. februar 2009, som nu skal udvides til Sverige, Norge, England, Tyskland og Benelux landene. Vores sortiment består af 7 produkter. Dette vil vi gerne udvide til 20 i løbet af 2011. Produktionen foregår i Kina og Danmark. På sigt skal alt foregå i Asien eller Østeuropa.

Konkurrence

Møbelbranchen har mærket krisen, men da denne virksomhed er startet midt i krisen, har vi fokuseret på et medium pris segment trods positionering i design butikker, hvor produkterne er prismæssigt over middel. Derudover har vi adskilt os på materiale og design - som ridder på bølgen af bolig tendenserne lige nu. Vi mærker en efterspørgsel efter at prøve noget nyt hos de danske forhandlere, hvilket er til vores fordel.

Ideel køber

Vi søger en investor, der har mod på at være en del af vores koncept og team. En som vil være en del af ejerkredsen samt kan bidrage med en stærk kompetence fra tidligere erfaring med branchen (dette som et medlem i bestyrelsen).

Brug for rådgivning omkring køb eller salg af virksomhed?
Få hjælp af en virksomhedsmægler

Ekstra information

Visninger:
1209

Sælger kontaktet:
0

Følger annoncen:
0

Annonce id-nummer:
9064

Årsag til salg:
Andet

Annonce oprettet den:
22-04-2010
Udbudspris 1.500.000 DKK