Denne annonce er inaktiv.
Søg på lignende virksomheder

Få besked hvis annoncen bliver aktiv

Opret en søgeagent og få en e-mail, når en relevant virksomhed kommer til salg

Design- og pruduktionsvirksomhed (andel)

Ansatte
Under 5
Flytbarhed
Kan flyttes
Region
Sjælland
Gem annonce
investor søges

En meget spændende virksomhed med et stort potentiale for at sparke dørene ind på mange interessante markeder i både Europa, USA og Canada for at nævne nogle få af de markeder, som vi har patenteret og arbejder med at handle i og med.

Virksomheden er i en rivende udvikling og giver et billed af hvilket renomme "Danish Design & Production" har i udlandet.

Vi producerer badekar, badmiljø, jacuzzispa og customized B2Consumer tilbehør og løsninger i mange forskellige træsorter, bl.a. i plantage-teak, mahognitræ, kirsebær, m.fl.

Vi har også udviklet serier i vores meget store sortiment, som ALLE har råd til at købe, til inden- og udendørs brug og er i fuldt gang med at implementere det i hele det skandinaviske marked.

Så der er noget for enhver smag og pengepung.

Trods finanskrisen har vi oplevet en stigende interesse for vores evne til at forædle og designe individuelle løsninger fra nær og fjern, og disse markeder vil vi gerne gøre noget ved, men mangler 1 AKTIV INVESTOR til den udvikling, som ligger foran os.

(Med 2,6 mio DKK/50 % af virksomheden eller 2 investorer á 1,5 mio DKK/30 %)

Kapitalbehov: 1,8-3,0 mio. DKK

Kapitalbehov i € : 240-400.000 €

Sælger tilbyder finansering

Sælger har ikke valgt at oplyse vilkår for finansering, dette aftales ved nærmere henvendelse.

Brug for rådgivning omkring køb eller salg af virksomhed?
Få hjælp af en virksomhedsmægler

Ekstra information

Visninger:
3556

Sælger kontaktet:
0

Følger annoncen:
3

Annonce id-nummer:
9855

Årsag til salg:
Ikke oplyst

Annonce oprettet den:
13-09-2010
Udbudspris 1.500.000 DKK