Denne annonce er inaktiv.
Søg på lignende virksomheder

Få besked hvis annoncen bliver aktiv

Opret en søgeagent og få en e-mail, når en relevant virksomhed kommer til salg

Handels-/importvirksomhed

Ansatte
Under 5
Flytbarhed
Ikke oplyst
Region
Midtjylland
Gem annonce

Nichevirksomhed med indarbejdet agenturaftale med overvejende landsdækkende engroshandel til veletablerede butikskæder ønskes afhændet.

Firmaet er inde i en meget positiv og ekspansiv udvikling og sættes kun til salg på grund af de nuværende ejeres ønske om fokusering på et andet forretningsområde i udlandet.

Såfremt køber ønsker det, kan de nuværende ejere stå til rådighed med indførelse hos kunder og leverandører.

Virksomheden sælges i selskabsform med en egenkapital pr. 31/12 2007 på kr. 400.000 og der følger ingen personaleforpligtelser med. Forventet overskud til ejer i 2008 kr. 600.000 før skat

Virksomheden er flytbar og kan problemfrit videreføres fra hele landet. Virksomheden vil være fordelagtig for en salgsminded person med erfaring i BtB salg, hvor der på sigt vil være tale om et særdeles gunstigt afkast. Herunder kan der evt. indarbejdes andre produktgrupper med synergier til det nuværende produktsortiment.

Virksomheden er pt. beliggende i jylland.

Venligst kun seriøse henvendelser.

Brug for rådgivning omkring køb eller salg af virksomhed?
Få hjælp af en virksomhedsmægler

Ekstra information

Visninger:
4870

Sælger kontaktet:
69

Følger annoncen:
0

Annonce id-nummer:
3463

Årsag til salg:
Ikke oplyst

Annonce oprettet den:
24-02-2008
Udbudspris 1.600.000 DKK