Denne virksomhed er ikke længere til salg. Søg på lignende virksomheder

Opret en søgeagent og få en e-mail, når en relevant virksomhed kommer til salg

Dametøjsbutik

Ansatte
Under 5
Flytbarhed
Ikke flytbar
Region
Sjælland
Gem annonce

Igangværende dametøjsbutik, samme ejer siden 1986. Butikken henvender sig overvejende til voksne kvinder, med salg af kvalitetsmærker i mellemprisklassen.

Butikken ligger i en købstad med en hyggelig gågade som, især i foråret og sommerhalvåret, summer af liv. Der er et meget stort sommerhusområde, mange af beboerne er trofaste kunder, ligesom der i sommerperioden er mange sommerhusturister.

Hjørnebutik med gode, store udstillingsvinduer. Reelt og overskueligt butiksareal, inkl. mindre baglokale/lager på ca. 150 m2.
Beliggende ved nyt torv ved Super Best-supermarked. Gode parkeringsmuligheder.

Varelager på 400.000 kr. inkluderet i prisen Sælger tilbyder at få varelager med som en del af udbudsprisen.

Konkurrence

I byen findes flere andre tøjbutikker, mest til de unge/yngre.

Ideel køber

En person som er serviceminded og har lyst til at hjælpe kunderne til det rigtige køb.
En person som har lyst til, og sans for, at udvikle butikken så man kan tiltrække endnu flere og yngre kunder, og alligevel bevare et udvalg til den voksne kvinde.

Opstartshjælp

Såfremt det ønskes, er der mulighed for at den nuværende ejer kan fortsætte i butikken efter aftale.

Brug for rådgivning omkring køb eller salg af virksomhed?
Få hjælp af en virksomhedsmægler

Ekstra information

Visninger:
1939

Sælger kontaktet:
2

Følger annoncen:
0

Annonce id-nummer:
8393

Årsag til salg:
Ikke oplyst

Annonce oprettet den:
28-12-2009
Udbudspris 600.000 DKK